Tuesday, March 29, 2011

töö ja aeg

Päevas on 24 tundi.
Ilus on mõelda, et ööpäevast kolmandik kulub puhkuseks ja kolmandik oma isiklike asjadega tegelemiseks ja kolmandik tööks...
normaalse elu juures nii see peaks olema.
tegelikult on Filmitalgute tegemisel vähemalt 2/3 aega kogunemas järjest töö kontole ja siis see ülejäänud kuidagi enda elule ja puhkusele.
Mõistlikkusega siin miskit pistmist pole, lihtsalt Filmitalgud on nõiduslikult endasse haarav.
Võib-olla seepärast, et filmi-eksperimendi aura on kuidagi lummav? võib-olla on meil ikkagi tiim väike? võib-olla ei oska piisavalt delegeerida?
Võib-olla seepärast, et ei oska muudmoodi ollagi... tööhoolikud? :-)
jah, ses mõttes kindlasti, sest töö peab olema endale meeldiv tegevus ja meeldiva tegevuse puhul ju ei küsi, kuidas aeg kulub. Ja kui töö ja "hobi" ühinevad, kipub ka vastavalt aeg liituma.

Aeg-ajalt, kui mõni "ametnik" närvi keema ajab ja arusaamatuste pärast takistusi ette kerkib, siis ehk tekib mõte, et peaks leidma mingisuguse totaalselt erineva, kuid nõnda meeldiva hobi, mis sellest tööst eemale kisuks - saaks ehk enam närve puhata - aga siis jätkub kõik, erinevad etapid Filmitalgutelt juba viivadki mõtted edasi.
Sest hea töö on nagu hobi, kogu aeg meeldib.
Nentides sõna "ametnik", üldistan suhtumist laiemas plaanis. Nõmedaid ametnikke ikka leidub, eksole. Ikka ja jälle satub mõni ette.
Tegemist on inimestega, kes teevad tööd selleks, et oma ametit ja ka raha teenida, mitte selleks, et elada.
"Elamine = täiel rinnal hingamine + teed, mis meeldib"
Totaalselt erinev on võrdlevalt nende inimeste suhtumine, kes teevad oma tööd, sest see on nende elu ja ilmselt rahateenimise allikas samaaegselt ning nende "teiste" vahel, kes tegelikult ei tea, mida nad elult tahavad, piinlevad ise ja kiusavad oma suhtumisega teisi. Ja nende teiste puhul on eriti niru variant, kui nad sealjuures "keskmisest enam" raha teenivad või kui neil keskmisest enam võimu on, siis ollakse sest ametikohast ka kõikide küüntega kinni.

Olgu nende ametnikega praegu kuidas on - Filmitalgute (ikka veel) kujunev meeskond on lihtsalt super.
Nimetan siinkohal praegu ära kaks: Martiina ja Lili - sest nende puhul peaks kohe midagi erilist välja mõtlema, kuidas nende poolt projekti lisatud pouwwer "tagasi kinkida, tagasi anda"...
Ei ole siin keegi superkangelane, aga mingil hetkel on kummaliselt hea tunne, kui kaaslased on juba "kõik vajaliku korraldanud ja kõigele olulisele mõelnud". Tuttav tunne nendele, kel selliseid häid kolleege on kõrval.
Ilmselt sellepärast Filmitalgutel praegu sujubki - inimeste pärast ja ametnike kiuste. ja lõpuks kindlasti ka ametnike pärast ja "selle töö nimel" - aga see olgu juba muu lugu
Õnneks on Filmitalgud vaid aasta kestev projekt, sest nõndamoodi 24/7 ehk liiga kaua ei soovita kellelgi ainult tööle pühendada.
"Puhata ja mängida" - sedagi on vaja!
Homme on jälle uus tööpäev

Wednesday, March 9, 2011

aeg ja ruum

kõik on õige
sõbrad mõtlevad samamoodi
tegemised ühtlustuvad
valimised on läbi.

Friday, March 4, 2011

logistika?!

Filmitalgute tegemine on eelkõige logistiline tegevus. Vähemalt senimaani, kuniks filmitegemine ise konkreetselt pihta hakkab :) tegelikult sealt edasigi...
1 - idee. näiteks: idee sisuks on, et "tõstame eesti rahva meediateadlikuse tasandit"
2 - idee levi. niisama idee rääkimisest oma sõpradele ei piisa. Kui sõpradele (vähemalt nendele, keda usaldad) idee meeldib, siis alles raske osa algab - ideed tuleb hakata laiali jagama otsustajate ja võimalike partnerite ning ka tulevaste meeskonna liikmete vahel. Kui vähemalt üks võtmefinantseerija tuleb ideega kaasa, siis see tähendab väljateenitud usaldust ja kergendab (veidigi) läbirääkimisi järgmiste finantseerijatega. aga enne, kui tegemist saab olema rahaga, on vaja, et idee leviks - ja see tähendab ainult üht - idee peab levima vabalt ja erinevates vormides.
* üks konkreetne näide: Kusagil septembris Filmitalgute tegijaid komplekteerides rääkisin Jaagule (Kilmi) Filmitalgute ideest ja kutsusin teda režiimeeskonda. Jaak oli nõus ja pakkus kaasamõtlemise korras kohe välja ka tulevase filmi põhimõttelise loo raami, mida me hiljem stsenaariumi arenduse aluseks avalikult välja kirjutasime-kuulutasime (lugu "peale maailmalõppu"; see selleks ja sellest edaspidi). aga hoopis põnevam oli oktoobris 2010, kui Jaak esines Mängufilmi Konverentsil ning heietas mõtteid Eesti mängufilmist ning "eesti filmi eesti inimestele lähemale toomisest". Umbkaudsed Jaagu sõnad: "Ainus võimalus pääseda filmialasest alaväärsuskompleksidest, kui Eesti rahvas otsustaks ise filmi üle ja seda saaks hiljem nimetada "meie ühiseks häbiks" - sest kui paremat välja ei tulnud, siis seda me ju väärt olemegi" Kuulasin, nägin ja tõdesin, et idee koos rahvaga filmi teha on Jaaku sügavalt sisse istutatud :) Ühisosasse toodud väärtused on ju meile kõigile samas kallid, isegi siis, kui nad pole nii head, kui me seda soovime. nagu ühine laps... Aitähh, Jaak, seda ausalt avaldamast.
3 - kui idee levima hakkab ja erinevad ühiskonna kihid tunnevad vajadust ideega kaasa lülituda, läheb veel keerulisemaks. põhjus on lihtne: igasugune uus asi tundub kaugelt põnev ja särav, kuid lähemalt vaadates piirjooned ähmastuvad. Tavatu idee ei talu ordinaarseid lahendusi, kuid raske on ju koguaeg "valvel olla". mingile kindlale pinnale ja olemasolevatele kogemustele toetumine on hädavajalik, seega hakkavad erinevad osapooled enese huvidest lähtudes kujundama lugu eelkõige tavaarusaami mööda.
Filmitalgute " filmi koostegemise idee" võib ühtäkki muutuda rohkem koolitusideeks, teispidi hoopis kodanikuühiskonna aktiviseerimise ideeks, kolmatpidi hoopis noorte kasvatamise ideeks... variante on palju - kusjuures idee erilisus seisnebki selles, et seal on kõik need elemendid koos ning lisaks veel palju muudki.
4 - kõiki eelnevaid soove on võimalik logistiliselt üksteise teenistusse ja kaastoele asetada, nii on kõik fondid rõõmsad ja kõik toetajad teavad, et nende soove ei jäeta unarusse. algab inimeste logistika ja tegevuse-protsesside-ajakava laiemale ringile kommunikeerumise logistika: nüüd on vaja selgitada võimalikele huvilistele, MIKS tasub koos ühte filmi teha.
Kusjuures - ühest vastust pole.
selles protsessi faasis me praegu asumegi.
...ikka veel, kuigi stsenakirjutamine juba kaks kuud käib...


logistikast tuleb juttu veelgi - sest Filmitalgud toimuvad ju ÜLE EESTI!