Friday, March 4, 2011

logistika?!

Filmitalgute tegemine on eelkõige logistiline tegevus. Vähemalt senimaani, kuniks filmitegemine ise konkreetselt pihta hakkab :) tegelikult sealt edasigi...
1 - idee. näiteks: idee sisuks on, et "tõstame eesti rahva meediateadlikuse tasandit"
2 - idee levi. niisama idee rääkimisest oma sõpradele ei piisa. Kui sõpradele (vähemalt nendele, keda usaldad) idee meeldib, siis alles raske osa algab - ideed tuleb hakata laiali jagama otsustajate ja võimalike partnerite ning ka tulevaste meeskonna liikmete vahel. Kui vähemalt üks võtmefinantseerija tuleb ideega kaasa, siis see tähendab väljateenitud usaldust ja kergendab (veidigi) läbirääkimisi järgmiste finantseerijatega. aga enne, kui tegemist saab olema rahaga, on vaja, et idee leviks - ja see tähendab ainult üht - idee peab levima vabalt ja erinevates vormides.
* üks konkreetne näide: Kusagil septembris Filmitalgute tegijaid komplekteerides rääkisin Jaagule (Kilmi) Filmitalgute ideest ja kutsusin teda režiimeeskonda. Jaak oli nõus ja pakkus kaasamõtlemise korras kohe välja ka tulevase filmi põhimõttelise loo raami, mida me hiljem stsenaariumi arenduse aluseks avalikult välja kirjutasime-kuulutasime (lugu "peale maailmalõppu"; see selleks ja sellest edaspidi). aga hoopis põnevam oli oktoobris 2010, kui Jaak esines Mängufilmi Konverentsil ning heietas mõtteid Eesti mängufilmist ning "eesti filmi eesti inimestele lähemale toomisest". Umbkaudsed Jaagu sõnad: "Ainus võimalus pääseda filmialasest alaväärsuskompleksidest, kui Eesti rahvas otsustaks ise filmi üle ja seda saaks hiljem nimetada "meie ühiseks häbiks" - sest kui paremat välja ei tulnud, siis seda me ju väärt olemegi" Kuulasin, nägin ja tõdesin, et idee koos rahvaga filmi teha on Jaaku sügavalt sisse istutatud :) Ühisosasse toodud väärtused on ju meile kõigile samas kallid, isegi siis, kui nad pole nii head, kui me seda soovime. nagu ühine laps... Aitähh, Jaak, seda ausalt avaldamast.
3 - kui idee levima hakkab ja erinevad ühiskonna kihid tunnevad vajadust ideega kaasa lülituda, läheb veel keerulisemaks. põhjus on lihtne: igasugune uus asi tundub kaugelt põnev ja särav, kuid lähemalt vaadates piirjooned ähmastuvad. Tavatu idee ei talu ordinaarseid lahendusi, kuid raske on ju koguaeg "valvel olla". mingile kindlale pinnale ja olemasolevatele kogemustele toetumine on hädavajalik, seega hakkavad erinevad osapooled enese huvidest lähtudes kujundama lugu eelkõige tavaarusaami mööda.
Filmitalgute " filmi koostegemise idee" võib ühtäkki muutuda rohkem koolitusideeks, teispidi hoopis kodanikuühiskonna aktiviseerimise ideeks, kolmatpidi hoopis noorte kasvatamise ideeks... variante on palju - kusjuures idee erilisus seisnebki selles, et seal on kõik need elemendid koos ning lisaks veel palju muudki.
4 - kõiki eelnevaid soove on võimalik logistiliselt üksteise teenistusse ja kaastoele asetada, nii on kõik fondid rõõmsad ja kõik toetajad teavad, et nende soove ei jäeta unarusse. algab inimeste logistika ja tegevuse-protsesside-ajakava laiemale ringile kommunikeerumise logistika: nüüd on vaja selgitada võimalikele huvilistele, MIKS tasub koos ühte filmi teha.
Kusjuures - ühest vastust pole.
selles protsessi faasis me praegu asumegi.
...ikka veel, kuigi stsenakirjutamine juba kaks kuud käib...


logistikast tuleb juttu veelgi - sest Filmitalgud toimuvad ju ÜLE EESTI!

No comments:

Post a Comment